Biografiniai straipsniai Pagalba
Vardas Pavardė
LSE Grupė Sporto šaka
Bendrieji straipsniai Pagalba
Žodis pavadinime
LSE Grupė
Spausdinti Spausdinti
Aikido Aikikai

Aikido aikikai (jap. aikido > ai - meilė, harmonija + ki - energija, Visata + do - kelias, t. y. meilės ir harmonijos su Visatos energija kelias; aikikai > aiki - meilė ir harmonija su Visatos energija + kai - organizacija, bendruomenė), aikido kovos meno pagr. kryptis ir m‑la. Aikido - unikali kūno ir dvasios tobulėjimo sistema. Ji neturi varžybų, nes remiasi dvikovos neegzistavimo filosofija, kuri smerkia žmogaus agresiją ir dvikovos instinktus, skatina juos nukreipti į harmoniją ir santarvę. Yra 5 (vaikams iki 16 m. - 10) mokinio laipsniai - kiu (aukšč. - 1 kiu) ir 10 meistro laipsnių - danų (aukšč. - 10; jis suteikiamas ne tik už techninį meistriškumą, bet ir už nuopelnus aikido). Besitreniruojančiųjų meistriškumo lygį nustato kvalifikacinio egzamino komisija ir suteikia atitinkamą kiu ar dano laipsnį. Mokinio apranga - laisvo kirpimo baltas švarkas ir baltos kelnės (keiko-gi), švarkas apjuosiamas baltu diržu (obi), meistro apranga - ant balto švarko juodas diržas, ant baltų kelnių plačios juodos kelnės (hakama). Įvairių aikido krypčių (m‑lų) techn. ypatumai demonstruojami festivaliuose, parodomosiose programose.

∆ 1920 sukūrė Morichėjus Uešiba (Morihei Ueshiba; 1883-1969, Japonija). Paplitusi 56 šalyse, treniruojasi >1 mln. žmonių. Vadovas - ∆ įkūrėjo vaikaitis Moriteru Uešiba (Moriteru Ueshiba; g. 1951, Japonija); turi aukšč. rangą - Aikido Došu (jap. Doshu - Kelio paveldėtojas), o ne daną. 1976 įkurta Tarptautinė aikido federacija (International Aikido Federation, IAF).

LIETUVOJE šiuo kovos menu susidomėta 8 d‑mečio pabaigoje. 1994 ∆ klubo Sūkurys (Vilnius) nariai pradėjo treniruotis, 1995 dalyvavo Aikido festivalyje Maskvoje. ∆ sveikatingumo klubas Pažinkim save (Lentvaris) nuo 2000 organizuoja sveikatingumo šventes gamtoje. 2004 įregistruota Lietuvos aikido aikikai federacija (LAAF) sėkmingai bendradarbiauja su Pasauliniu aikido centru -Aikikai Chombu Dodzio (Aikikai Hombu Dojo, Tokijas), jo ofic. atstovu - Maskvos klubu Koinobori (prez. M. Karpova, V danas). LAAF organizuoja tarpt. atestacijos seminarus (vad. M. Karpova), kurių metu vyksta kvalifikaciniai egzaminai kiu ir dano kategorijoms gauti. Nuo 1995 Sūkurio ir Pažinkim save ∆ klubų nariai kasmet dalyvauja Pasaulinio aikido centro instruktorių tarpt. seminaruose Lietuvoje ir užsienyje (vad. S. Seki, 7 danas, S. Sugawara, 7 danas, Y. Kobayashi, 7 danas, ir kt.). 2006 tarpt. seminare Varšuvoje dalyvavo Sūkurio ir Pažinkim save klubų 11 narių. Pasaulio neolimpinių sporto šakų žaidynėse (2005 Vokietija) Sūkurio nariai dalyvavo Koinobori klubo parodomojoje programoje. LAAF nariai dalyvavo Vilniuje vykusiuose festivaliuose: 2005 - Rytų kovų meno, 2007 ir 2008 - Budo japonų kovų meno, kurį organizavo kartu su Japonijos ambasada ir kuriame pristatė savo parodomąją programą. 2002, 2005 ir 2008 LAAF nariai dalyvavo kvalifikacijos kėlimo stažuotėse Pasauliniame aikido centre Tokijuje. 2007 Vilniuje įvyko tarpt. ∆ seminaras (vad. šio centro instruktorius S. Seki, 7 danas) ir LAAF organizavo pirmąjį ∆ festivalį Lietuvoje.

Žymiausieji ∆ meistrai: P. Golovač, I. Kušelevič (abu 3 danas), R. Uždavinytė, A. Paukštė, A. Ivanov (visi 2 danas), N. Karalius, V. Ribikauskas, G. Mackevičius ir A. Dvaranauskas (visi 1 danas). Lietuvoje 2008 veikė 3 klubai: Sūkurys (prez. P. Golovač), Pažinkim save (prez. V. Marčenkov), Alytaus Aikikai klubas (prez. R. Gurskas), dirbo 2 treneriai ir 6 instruktoriai, treniravosi >120 suaugusiųjų, ~100 vaikų ir paauglių.

LAAF prez. P. Golovač (2004-2017), A. Babkovskis (nuo 2017).

Pranas Golovač, Irina Kušelevič

Atnaujinta 2017 12 13

 
PROJEKTĄ ADMINISTRUOJA LIETUVOS OLIMPINĖ AKADEMIJA     

© Kūno kultūros ir sporo departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Visos teisės saugomos.
Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.