Skip to main content
IŠPLĖSTINĖ PAIEŠKA

PASKELBTA: 2022-06-01 | REDAGUOTA: 2022-09-01

Gydomoji kūno kultūra

Gýdomoji kū́no kultūrà, fizinių pratimų naudojimas ligų profilaktikai, gydymui ir reabilitacijai. Reabilitacinio gydymo svarbiausioji dalis. Atliekamų fizinių pratimų įvairovė, intensyvumas ir kiekis priklauso nuo ligos ir ligonio būklės.

Naudojama higieninė ir gydomoji gimnastika, gydomoji mankšta, vaikščiojimas nedideliu nuotoliu, irklavimas, slidinėjimas, judrieji žaidimai, kai kurių sport. žaidimų (tinklinio, krepšinio, badmintono) elementai. Pratimai derinami su individualiu higieniniu dienos režimu, organizmo grūdinimu (oro, saulės, vandens, klimato poveikiu), gydomuoju bendru ir daliniu masažu. Gydomoji kūno kultūra skiriama esant ūminiam ligos periodui ir jam praėjus. Jos poveikis ypač efektyvus fizinius pratimus darant sistemingai, gana ilgai, kai fizinis krūvis parenkamas individualiai ir po truputį didinamas per kiekvienas pratybas, taip pat per visą gydymo kursą iki optimalaus; pratimai daromi ir namuose. Gydomoji kūno kultūra stimuliuoja visas organizmo sistemas, normalizuoja neuroendokrinines organizmo reakcijas, mažina neigiamą streso poveikį, stiprina imuninę sistemą, daro teigiamą poveikį įvairioms fiziologijos funkcijoms. Naudinga gydant širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, virškinimo organų, nervų sistemos (po centrinės ir periferinės nervų sistemos pažeidimų), kaulų ir sąnarių ligas; taikoma traumatologijoje, chirurgijoje, akušerijoje, ginekologijoje.

Gydomoji kūno kultūra labai naudinga vaikams gydyti, stimuliuoja jų psichomotoriką. Pratybos atliekamos individualiai ir grupėmis ligoninėje, reabilitacijos centre, poliklinikoje, sanatorijoje vadovaujant gydomosios kūno kultūros instruktoriui; Gydomosios kūno kultūros gydytojas patikslina reabilitacijos ir gydymo planą, kontroliuoja jo vykdymą.

Fizinius pratimus ir masažą gydymui bei profilaktikai naudojo K. Dineika, A. Jurgelionis, L. Mirskis, M. Preisas. 1952 įkurtas Druskininkų gydomosios kūno kultūros ir klimato terapijos parkas, jame yra kaskadinės maudyklės, baseinas, soliariumai, vertikaliosios vonios, masažo kabinetai, salės, kuriose vyksta gydomosios kūno kultūros užsiėmimai. Parko metodinis centras vadovauja visų Lietuvos kurortų gydomajam kūno kultūros darbui. Šio parko iniciatorius ir ilgametis vadovas K. Dineika su bendradarbiais sukūrė ir pritaikė praktikoje naujų gydpmosios kūno kultūros metodų. 1991 Respublikinės Santariškių ligoninės Fizioterapijos skyriuje įkurtas Fizinės medicinos ir reabilitacijos centras. 1993 jame atidarytas pirmas Lietuvoje Stacionarinės reabilitacijos skyriuje didelę negalią turintiems ligoniams po nugaros ir galvos smegenų pažeidimų.

author

-

Skip to content