Skip to main content
IŠPLĖSTINĖ PAIEŠKA

PASKELBTA: 2022-06-21 | REDAGUOTA: 2023-08-04

Kultūrizmas

Kultūrìzmas, pagal Pasaulinės kultūrizmo mėgėjų asociacijos (angl. World Amateur Body Building Association, WABBA) taisỹkles, viena iš jėgos sporto šakų. Treniruojantis atliekami jėgos pratimai naudojant įvairias sunkmenas (svarmenis, svarsčius, štangą) ir / arba treniruoklius. Kultūrizmas plėtoja Pasaulinė kultūrizmo mėgėjų asociacija. Pasaulinės kultūrizmo mėgėjų asociacijos propaguojamas kultūrizmas ir kūno rengyba (fitness) yra viena iš neolimpinių sporto šakų įvairaus amžiaus žmonėms. Pasaulinę kultūrizmo mėgėjų asociaciją įkūrė (1976), nuostatus ir taisykles parengė žymus pasaulio kultūristas Seržas Nubrė (Serge Nubret, Prancūzija), kartu su B. Pikoli (Italija) ir O. Heidestamu (Jungtinė Karalystė). 2006 Pasaulinės kultūrizmo mėgėjų asociacijos tikrosiomis narėmis buvo daugiau kaip 30 šalių iš visų žemynų. Rengiami Pasaulinės kultūrizmo mėgėjų asociacijos Europos ir pasaulio čempionatai (6 kategorijų kultūrizmo ir 4 kategorijų kūno rengybos varžybos). Kultūrizmo kategorijos (nuo 2000 tik vyrų): jaunimo (iki 21 metų vaikinų, netaikant ūgio apribojimų), per 50 metų atletų (netaikant ūgio apribojimų), per 40 metų atletų (netaikant ūgio apribojimų), mažo ūgio (mažiau kaip arba 168 cm) atletų (small class), vidutinio ūgio (168,1 cm mažiau kaip arba 178 cm) atletų (medium class), aukšto ūgio (daugiau kaip arba178 cm) atletų (tall class); kūno rengybos kategorijos (nėra amžiaus ir ūgio apribojimų): moterų Miss Fitness ir Miss Shape, vyrų Men Fitness ir Men Body Fitness. Pirmasis Pasaulinės kultūrizmo mėgėjų asociacijos pasaulio čempionatas įvyko 1977 Paryžiuje (Prancūzija). 2000 pirmą kartą buvo varžomasi Men Fitness ir Miss Shape kategorijų varžybose, 2005 sukurta profesionalų lyga, kurioje yra tik vyrų kultūrizmo absoliučioji kategorija. Pagrindiniai Pasaulinės kultūrizmo mėgėjų asociacijos ir Tarptautinės kultūrizmo federacijos (angl. International Federation of Body Builders, IFBB) kultūrizmo skirtumai: 1) Pasaulinės kultūrizmo mėgėjų asociacijos atletų kategorijos skirstomos pagal ūgį, Tarptautinės kultūrizmo federacijos – pagal svorį; 2) Tarptautinėje kultūrizmo federacijoje yra moterų kultūrizmas, Pasaulinės kultūrizmo mėgėjų asociacijos ši kategorija panaikinta 2000; 3) Tarptautinės kultūrizmo federacijos pirmumas vertinant skiriamas atleto masei, atletiškumui, raumenų apimčiai ir kokybei, Pasaulinės kultūrizmo mėgėjų asociacijos – laisvajai programai (šou elementams), aprangai, raumenų reljefui, kūno proporcijoms, elegancijai.

LIETUVOJE kultūrizmą plėtoja 1994 kauniečių Ričardo Petrausko ir Algirdo Kazakevičiaus iniciatyva įsteigta Lietuvos kultūrizmo mėgėjų asociacija (LABBA), Pasaulinės kultūrizmo mėgėjų asociacijos narė (nuo 1994). Lietuvos kultūristai dalyvauja Pasaulinės kultūrizmo mėgėjų asociacijos Europos ir pasaulio čempionatuose. Pirmą kartą Pasaulinės kultūrizmo mėgėjų asociacijos Europos čempionate 1991 dalyvavo klaipėdietis R. Mažionis. 2006 Europos čempionate Alcėjuje (Alzey, Vokietija) Artūras Bartkus Men Fitness kategorijos varžybose užėmė 2 vietą, tapo absoliučiuoju kategorijų nugalėtoju (Overall Winner) ir buvo pakviestas dalyvauti atletų profesionalų kategorijos varžybose (jam įteiktas profesionalaus atleto pažymėjimas). Lietuvos kultūrizmo mėgėjų asociacijos atstovai ne tik dalyvauja varžybose, bet ir kitoje Pasaulinės kultūrizmo mėgėjų asociacijos veikloje: nuolat teisėjauja čempionatuose, dalyvauja Pasaulinės kultūrizmo mėgėjų asociacijos kongreso veikloje, turi sprendžiamąjį balsą tobulinant varžybų taisykles, parenkant šalį pretendentę rengti pasaulio ar Europos čempionatą, sprendžiant kitus klausimus. Lietuvos kultūrizmo čempionatus Lietuvos kultūrizmo mėgėjų asociacija rengia kartu su Lietuvos kultūrizmo ir fitneso asociacija (WPF kultūrizmas). Daugiausia kartų 2000–2008 Lietuvos čempionais yra tapę Artūras Bartkus ir Linas Kričala (Men Fitness kategorija), Jolanta Dubikaltytė (Miss Shape kategorija).

2008 buvo 11 klubų, dirbo 16 trenerių, treniravosi 240 sportininkų.

Lietuvos kultūrizmo mėgėjų asociacijos prezidentas Ričardas Petrauskas (nuo 1994), generalinis sekretorius Algirdas Kazakevičius (nuo 1994).

author

Rimvydas Babeckis, Artūras Bartkus, Algirdas Kazakevičius

Skip to content