Skip to main content
IŠPLĖSTINĖ PAIEŠKA

PASKELBTA: 2022-07-04 | REDAGUOTA: 2023-08-04

Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacija

Lietuvõs bėgìmo mėgė̃jų asociãcija, LBMA, įkurta 1992 03 02 Respublikinės olimpinio rezervo specializuotos vaikų ir jaunių sporto mokyklos lengvosios atletikos trenerio Romo Bernoto iniciatyva. Pagrindus Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijai atsirasti padėjo 1989 jo įkurtas ištvermingųjų sporto sąjūdis Ąžuolai ir Liepos, į kurį per trejus metus įsitraukė daugiau kaip 30 000 šalies gyventojų. Per tuos metus pagal to sąjūdžio programą įvyko daugiau kaip 500 renginių, jų dalyviai įvykdė Ąžuolų ir Liepų sporto meistrų (774 asmenų), I laipsnio Ąžuolų ir Liepų (1255), II laipsnio (2009), III laipsnio (2554), Lietuvos ąžuoliukų (997), Lietuvos liepaičių (774) reikalavimus. Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacija kasmet organizuoja klubų ir individualaus bėgimo konkursus. Klubų konkursų įskaitai atrenkama 10 įskaitinių renginių, kuriuose klubai varžosi dėl taškų, individualiai klubo nariai ar kiti šalies gyventojai dalyvauja Bėgimo taurės konkursuose (stengiamasi per metus nubėgti kuo daugiau kilometrų). Per 30 metų Romas Bernotas vaikams, paaugliams ir jaunimui rengė nusikalstamumo prevencijos programas Bėgte į sveikesnę visuomenę bėgimo šventes ir bėgimo renginius, į kuriuos per metus atvykdavo 8 000–10 000 dalyvių.

Žinomiausi Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos organizuojami bėgimo renginiai: 1990 bėgimas Aplink Baltijos jūrą (nešta Lietuvos vėliava); 1993 ilgiausias pasaulyje estafetinis bėgimas Vilnius–Stokholmas Gelbėkime Baltijos jūrą (aplink Baltijos jūrą 4800 km); kasmetiniai renginiai: 19 metų rengiami bėgimai Gyvybės ir mirties keliu, Medininkai–Vilnius (Medininkų aukoms atminti), Baltijos kelias, Gedulo ir Vilties dienos (Sibiro aukoms atminti); 11 metų – pasaulinis Šri Činmojaus (Sri Chinmoy) Taikos ir Santarvės bėgimas per Lietuvos teritoriją; 6 metus – bėgimas Nida–Kaliningradas (bėga Rusijos ir Lietuvos komandos; visus kartus laimėjo Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos komanda), Soldinas (vok. Soldin, lenk. Myslibužas, Myślibórz)–Kaunas ir Kaunas–Soldinas; 36 metus – Romo Bernoto prizo bėgimas Ventė–Kintai; 2 kartus neštas deglas Aplink Lietuvą Pasaulio lietuvių sporto žaidynių garbei ir uždegtas jų deglas (Žaidynių aukuras). Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacija nariai dalyvauja tarptautinėse varžybose ir grįžta su apdovanojimais; žymiausi – pasaulio ir Europos ilgiausiųjų nuotolių bėgimo čempionai ir rekordininkai K. Volodina ir P. Silkinas.

Už bėgimų Gyvybės ir mirties keliu bei Baltijos kelias rengimą Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacija apdovanota Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Seimo, Kūno kultūros ir sporto departamento, Lietuvos ambasadorių Latvijoje ir Estijoje padėkos raštais, 2009 už bėgimo Baltijos kelias vykdymą – Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacija ir jos prezidentas – Lietuvos Santarvės fondo Auksiniu santarvės ženklu.

Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacija turi 39 klubus, 2997 narius (2009), jos renginiuose kasmet dalyvauja apie 30 000 šalies gyventojų.

Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos prezidentai: Romas Bernotas (1992–2012), Vidmantas Dobrovolskas (nuo 2012).

author

Romas Bernotas

Skip to content