Skip to main content
IŠPLĖSTINĖ PAIEŠKA

PASKELBTA: 2022-10-13 | REDAGUOTA: 2024-02-14

Olimpinis kaimelis

Olìmpinis kaimẽlis, kompleksas pastatų, kuriuose olimpinių žaidynių metu gyvena sportininkai, oficialūs asmenys ir kitas komandų personalas. Kaimelyje yra būtiniausios įstaigos, įrenginiai, pagalbinės patalpos: valgyklos, kultūros centras, paštas, parduotuvės, sporto salės, stadionas, plaukimo baseinas, medicinos centras. Jis turi būti įrengtas likus ne mažiau kaip 2 savaitėms iki olimpiados žaidynių ir ne mažiau kaip 8 dienoms iki žiemos olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijos ir veikti iki trijų dienų po uždarymo ceremonijos. Olimpinis kaimelis turi atitikti visus Tarptautinio olimpinio komiteto Vykdomojo komiteto nustatytus reikalavimus.

Pirmosiose šiuolaikinėse olimpinėse žaidynėse, vykusiose 1896–1920 sportininkai oficialios gyvenimo vietos neturėjo, kai kurie jų gyveno viešbučiuose ar nakvynės namuose, kiti – mokyklose ar kareivinėse, dar kiti miegojo valtyse, kuriomis atplaukdavo į žaidynes priimantį miestą ir panašiai.

Paryžiaus olimpinių žaidynių organizaciniui komitetui priėmus nuostatas suteikti sportininkams apgyvendinimą, patalynę ir maistą už nustatytą kainą, taip pat suburti dalyvius vienoje vietoje pirmą kartą buvo pastatytas olimpinis kaimelis 1924 VIII olimpinėms žaidynėms Paryžiuje. Šiose žaidynėse dauguma sportininkų buvo apgyvendinti nedideliuose mediniuose nameliuose, esančiuose vos už kelių minučių kelio pėsčiomis nuo olimpinio stadiono. Šis olimpinis kaimelis nebuvo išskirtinai pritaikytas tik sportininkams. Jame veikė paštas, pinigų keitimo biuras ir restoranas. 1932 X olimpinių žaidynių dalyviams Los Andžele pastatytas apgyvendinimo kompleksas laikomas pirmuoju oficialiu šiuolaikiniu olimpiniu kaimeliu. Kaimelį sudarė pastatai, juose kambariai sportininkams (tik vyrams) apgyvendinti, talpino 2 000 žmonių, buvo aptvertas tvora, jį saugojo raiti kaubojai. Šiame olimpiniame kaimelyje buvo vieta pavalgyti ir treniruotis, ligoninė, paštas ir kitos bendruomeninės paslaugos.

Pirmasis žiemos olimpinių žaidynių olimpinis kaimelis buvo pastatytas 1952 Osle. Jame buvo trys pastatai sportininkams apgyvendinti.

1956 XVI olimpinėse žaidynėse Melburne moterims buvo skirta atskira pagrindinio olimpinio kaimelio dalis (iki 1952 jos apsistodavo kitose apgyvendinimo vietose), į šią kaimelio dalį sportininkai vyrai nebuvo įleidžiami. Nuo 1972 XX Miuncheno olimpiniuose kaimeliuose buvo leidžiama apsistoti tik sportininkams, treneriams ir pareigūnams, o šeimos nariai, spaudos ir žiniasklaidos atstovai bei kitas personalas įleidžiami į vidų tik po atitinkamų patikrinimų. Nuo 1984 XXIII Los Andželo olimpinių žaidynių sportininkai buvo apgyvendinami ne pagal lytį, o pagal komandą.

Pirmasis olimpinis kaimelis (1932, Los Andželas)

© Alamy Stock Photo

Buvęs olimpinis kaimelis netoli Berlyno (1936)

A.Savin / CC BY-SA 3.0

Tokijo olimpinis kaimelis (2020)

Arne Müseler / CC BY-SA 3.0 de

Galerija

author

Algimantas Gudiškis, Stanislovas Stonkus

Skip to content