Aikidò Aikikái (jap. aikido: ai – meilė, harmonija + ki – energija, Visata + do – kelias, tai yra meilės ir harmonijos su Visatos energija kelias; aikikai > aiki – meilė ir harmonija su Visatos energija + kai – organizacija, bendruomenė), aikido kovos meno pagrindinė kryptis ir mokykla.
Aikido – unikali kūno ir dvasios tobulėjimo sistema. Ji neturi varžybų, nes remiasi dvikovos neegzistavimo filosofija, kuri smerkia žmogaus agresiją ir dvikovos instinktus, skatina juos nukreipti į harmoniją ir santarvę. Yra 5 (vaikams iki 16 metų – 10) mokinio laipsniai – kiu (aukščiausias – 1 kiu) ir 10 meistro laipsnių – danų (aukščiausias – 10; jis suteikiamas ne tik už techninį meistriškumą, bet ir už nuopelnus aikido).
Besitreniruojančiųjų meistriškumo lygį nustato kvalifikacinio egzamino komisija ir suteikia atitinkamą kiu ar dano laipsnį. Mokinio apranga – laisvo kirpimo baltas švarkas ir baltos kelnės (keiko-gi), švarkas apjuosiamas baltu diržu (obi), meistro apranga – ant balto švarko juodas diržas, ant baltų kelnių plačios juodos kelnės (haka-ma). Įvairių aikido krypčių (mokyklų) techniniai ypatumai demonstruojami festivaliuose, parodomosiose programose.
1920 aikido sukūrė Morichėjus Uešiba (Morihei Ueshiba; 1883–1969, Japonija). Paplitusi 56 šalyse, treniruojasi daugiau kaip 1 milijonas žmonių. Vadovas – aikido įkūrėjo vaikaitis Moriteru Uešiba (Moriteru Ueshiba; gimęs 1951, Japonija); turi aukščiausią rangą – aikido Došu (jap. Doshu – Kelio paveldėtojas), o ne daną. 1976 įkurta Tarptautinė aikido federacija (International Aikido Federation, IAF).
LIETUVOJE šiuo kovos menu susidomėta 8 dešimtmečio pabaigoje. 1994 aikido klubo Sūkurys (Vilnius) nariai pradėjo treniruotis, 1995 dalyvavo aikido festivalyje Maskvoje. Aikido sveikatingumo klubas Pažinkim save (Lentvaris) nuo 2000 organizuoja sveikatingumo šventes gamtoje.
2004 įregistruota Lietuvos aikido aikikai federacija (LAAF) sėkmingai bendradarbiauja su Pasauliniu aikido centru – Aikikai Chombu Dodzio (Aikikai Hombu Dojo, Tokijas), jo oficialiu atstovu – Maskvos klubu Koinobori (prezidentė Marina Karpova, V danas). Lietuvos aikido aikikai federacija organizuoja tarptautinius atestacijos seminarus (vadovė Marina Karpova), kurių metu vyksta kvalifikaciniai egzaminai kiu ir dano kategorijoms gauti.
Nuo 1995 Sūkurio ir Pažinkim save aikido klubų nariai kasmet dalyvauja Pasaulinio aikido centro instruktorių tarptautiniuose seminaruose Lietuvoje ir užsienyje (vadovai Shoji Seki, 7 danas, Shihanas Shigeru Sugawara, 7 danas, Hiroakis Kobayashis, 7 danas, ir kiti). 2006 tarptautiniame seminare Varšuvoje dalyvavo Sūkurio ir Pažinkim save klubų 11 narių. Pasaulio neolimpinių sporto šakų žaidynėse (2005 Vokietija) Sūkurio nariai dalyvavo Koinobori klubo parodomojoje programoje. Lietuvos aikido aikikai federacija nariai dalyvavo Vilniuje vykusiuose festivaliuose: 2005 Rytų kovų meno, 2007 ir 2008 Budo japonų kovų meno, kurį organizavo kartu su Japonijos ambasada ir kuriame pristatė savo parodomąją programą. 2002, 2005 ir 2008 Lietuvos aikido aikikai federacija nariai dalyvavo kvalifikacijos kėlimo stažuotėse Pasauliniame aikido centre Tokijuje. 2007 Vilniuje įvyko tarptautinis aikido seminaras (vadovas šio centro instruktorius Šoji Seki, 7 danas) ir Lietuvos aikido aikikai federacija organizavo pirmąjį aikido festivalį Lietuvoje.
Žymiausieji aikido meistrai: Pranas Golovač, Irina Kušelevič (abu 3 danas), Rūta Uždavinytė, Audrius Paukštė, Aleksandr Ivanov (visi 2 danas), N. Karalius, Vytautas Ribikauskas, G. Mackevičius ir A. Dvaranauskas (visi 1 danas).
Lietuvoje 2008 veikė 3 klubai: Sūkurys (prezidentas Pranas Golovač), Pažinkim save (prezidentas V. Marčenkov), Alytaus aikikai klubas (prezidentas R. Gurskas), dirbo 2 treneriai ir 6 instruktoriai, treniravosi daugiau kaip 120 suaugusiųjų, apie 100 vaikų ir paauglių.